Poufność instrumentów dzielenia ryzyka
Obecnie informacja o tym czy i jakie porozumienie dzielenia ryzyka zostało zaakceptowane przez Ministra Zdrowia w toku postępowania refundacyjnego jest poufna ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy. Może to zmienić projektowana ustawa o jawności życia publicznego. Budzi ona sporo emocji w kontekście postępowania refundacyjnego. Eksperci alarmują, że ujawnianie pełnej informacji o postępowaniach refundacyjnych może doprowadzić do ograniczenia zawierania porozumień w zakresie dzielenia ryzyka, a przez to negatywnie wpłynąć na realizację ich celów. Ze względu na poufność RSS brak jest oficjalnych, publicznie dostępnych informacji oraz statystyk wskazujących na rzeczywiste skutki ich stosowania. Aby sprawdzić jak w praktyce kształtuje się skala potencjalnych oszczędności płatnika wynikająca ze stosowania porozumień dzielenia ryzyka przeprowadziliśmy własną statystykę. W tym celu rzeczywistą kwotę wydatków NFZ na leki refundowane w programach lekowych i chemioterapii zestawiliśmy z obliczoną kwotą refundacji, wynikającą z urzędowych cen oraz limitów ogłaszanych w poszczególnych wykazach leków refundowanych, zakładając że dane raportowane przez NFZ uwzględniają rabaty producentów.Rabaty cenowe na leki
Rozbieżność pomiędzy rzeczywistą wartością refundacji, a tą wynikającą z urzędowych cen i limitów w latach 2012-2014 oscylowała w granicach 20-22%, natomiast w 2016 roku wyniosła już 40%. Nieuwzględnione na wykresie dane za niepełny rok 2017 (styczeń - sierpień) wskazują na rosnący poziom rozbieżności porównywanych wartości wynoszący 43%.
W Refundacyjnej Bazie Danych MEDI.base udostępniliśmy Państwu widok RSS prezentujący parametry, które pozwalają domniemywać o zastosowaniu porozumienia dzielenia ryzyka oraz jego wpływie na oficjalnie ogłoszoną cenę produktu leczniczego. Dostęp do widoku mają zalogowani Użytkownicy posiadający rozszerzenie konta 'EASY DATA'.
Jeśli są Państwo zainteresowani dostępem do rozszerzenia 'EASY DATA' prosimy o kontakt.