Informacje wyświetlane w MEDI.base podzielono na tematyczne
pakiety, które na życzenie Użytkownika dodawane są do parametrów bazowych. Dostęp do pakietów danych znajduje się na pasku zakładek.
Parametry bazowe
Parametry bazowe to informacje charakteryzujące refundowane opakowanie:
- Kod EAN (ang. European Article Number – Europejski Kod Towarowy)
Pole to pełni także dodatkową funkcję - otwiera kartę produktu, na której zgromadzone są wszystkie najważniejsze informacje o aktualnych i historycznych warunkach refundacji danego opakowania;
- Nazwa handlowa leku, wyrobu medycznego, środka spożywczego.
Obok nazwy handlowej umieszczono symbole:
opakowanie wpisane na listę bezpłatnych leków dla seniorów po 75 r. ż.,
opakowanie umieszczone na liście produktów zagrożonych dostępnością,
opakowanie wydawane bezpłatnie dla kobiet w ciąży,
opakowanie uznane przez decydentów za
pierwszy odpowiednik.
Widoczność poszczególnych etykiet zależy od posiadanych uprawnień.
- Substancja czynna wywołująca efekt terapeutyczny
W MEDI.base nazwa substancji wyświetlana jest w brzmieniu w jakim została opublikowana w wykazie leków refundowanych. Ponieważ może mieć ona różne formy zapisu wprowadziliśmy słownik nazw, który umożliwia identyfikację wszystkich opakowań z daną substancją czynną, nawet w przypadku gdy została ona zapisana w odmienny sposób. Określenia substancji wprowadzone do słownika można podejrzeć najeżdżając myszką na nazwę substancji.
- Kod ATC - klasyfikacja anatomiczno-terapeutyczno-chemiczna określająca miejsce terapeutycznego zastosowania danego produktu w medycynie;
- Postać produktu leczniczego;
- Droga podania leku;
- Dawka produktu leczniczego;
- Zawartość opakowania produktu leczniczego;
- Podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie produktu leczniczego na rynek (zgodnie z danymi opublikowanymi w Krajowej Bazie Produktów Ochrony Zdrowia / Rejestrze Produktów Leczniczych);
- WDR - data pierwszego wejścia do refundacji (z ograniczeniem do okresu obowiązywania ustawy refundacyjnej). Parametr WDR dodatkowo oznakowany jest etykietami wyróżniającymi 2 sytuacje:
- etykieta "N" wskazuje nowe opakowanie w refundacji,
- etykieta "P" wskazuje opakowanie powracające do refundacji;
- Grupa limitowa - grupa łącząca produkty lecznicze o podobnym działaniu i obejmująca je wspólnym limitem finansowania.
Przy tym parametrze umieszczona jest etykieta wskazująca na opakowanie wyznaczające podstawę limitu w swojej grupie.
Warunki refundacji
Pakiet ten to dodatkowe parametry określające szczegółowe warunki refundacji wybranych produktów leczniczych obowiązujące w przeglądanym wykazie:
- Ceny za opakowanie:
- CZN - cena zbytu netto,
- UCZ - urzędowa cena zbytu,
- HURT - cena hurtowa brutto,
- HURT/LDD - cena hurtowa brutto w przeliczeniu na LDD lub jednostkę leku,
- DETAL - cena detaliczna;
- Limit finansowania za opakowanie leku, wyrobu medycznego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego;
- Poziom odpłatności świadczeniobiorcy za opakowanie (bezpłatny, ryczałt, 30%, 50%);
- Wartość dopłaty świadczeniobiorcy do ceny refundowanego produktu leczniczego;
- Wskazania objęte refundacją z podziałem na rejestracyjne i pozarejestracyjne (off-label), a w programach lekowych i chemioterapii - załączniki z opisem wskazań;
- Terminy i okresy decyzji.
Sprzedaż
W tym pakiecie wyświetlane są
dane sprzedażowe wskazujące na wielkość obrotu w refundacji w okresach miesięcznych (lub innych zagregowanych okresach - patrz niżej).
Sprzedaż raportowana jest w następujących kategoriach:
- wartość refundacji - kwota wydatkowana przez NFZ na refundację wybranego produktu w danym okresie,
- opakowania - liczba zrefundowanych jednostkowych opakowań produktów leczniczych w danym okresie,
- LDD / jednostki - liczba zrefundowanych LDD (w przypadku refundacji aptecznej) lub jednostek leku (w refundacji szpitalnej) w danym okresie,
- dopłaty pacjentów - kwota wydatkowana przez świadczeniobiorców na zakup wybranego produktu leczniczego z listy refundacyjnej w danym okresie.
Wyniki każdej kategorii prezentowane są jako:
- liczba [n / PLN] - liczba zrefundowanych opakowań, liczba zrefundowanych LDD, kwota refundacji;
- udział w wyświetlonych wynikach [%] tj. udział w zbiorze wybranym przez Użytkownika;
- udział w grupie limitowej { % } uwzględniając jej skład w danym miesiącu*.
* Suma udziałów w grupie w poszczególnych miesiącach może być mniejsza od 100% z powodu zaistniałego delistingu. Opakowania usunięte z refundacji w wybranym zbiorze można wyświetlić używając funkcji
delisting.
UWAGA: Gdy w zbiorze dla którego liczone są udziały znajdują się produkty o ujemnej wartości sprzedaży (dane miesięczne obliczane są z publikowanych przez NFZ danych narastających w skali roku), udział produktu może przekraczać 100%. Nie jest to błąd obliczeniowy.
Dane sprzedażowe domyślnie prezentowane są w okresach miesięcznych (M). Widok można przełączyć na wyświetlanie w innych okresach tj.:
- 2M - dane dwumiesięczne,
- Q - dane kwartalne,
- H - dane półroczne,
- Y - dane roczne.
Funkcja przełączania widoku danych znajduje się nad tabelą. Obok umieszczono suwak pozwalający na dostosowanie zasięgu czasowego wyświetlanych danych. W przypadku widoku innego niż M nad kolumnami pojawiają się klamerki wskazujące czy okres ustawiony suwakiem jest kompletny (linia ciągła) czy niepełny (linia przerywana).
Na końcu tabeli umieszczona została
kolumna sumująca, która dla odróżnienia wyświetla dane na niebiesko. Sumowane są w niej dane z okresu ustawionego suwakiem.
Dostęp do widoku mają Użytkownicy posiadający rozszerzenie konta EASY DATA
Podstawa limitu
Widok dostępny jest w katalogach wykazu otwartego i dedykowany jest dla analizowania zależności w
grupach limitowych. Wprowadza on 4 dodatkowe parametry biorące udział w algorytmie wyznaczania podstawy limitu, określonym w art. 15 ust. 4 ustawy o refundacji:
"Podstawę limitu w danej grupie limitowej leków stanowi najwyższa spośród najniższych cen hurtowych za DDD leku, który dopełnia 15% obrotu ilościowego, liczonego według DDD, zrealizowanego w tej grupie limitowej w miesiącu poprzedzającym o 3 miesiące ogłoszenie obwieszczenia, o którym mowa w art. 37."
- HURT/LDD - parametr określający cenę hurtową brutto w przeliczeniu na LDD, pozwalający uszeregować produkty lecznicze w grupie od najtańszego do najdroższego;
- SPRZ. LDD - parametr wskazujący na obrót ilościowy liczony według LDD, zrealizowany w miesiącu poprzedzającym o 3 miesiące ogłoszenie obwieszczenia;
- UDZIAŁ - parametr wskazujący udział sprzedaży danego produktu leczniczego w całkowitej liczbie zrefundowanych LDD w obrębie grupy limitowej;
- UDZIAŁ + to parametr określający skumulowany udział w liczbie zrefundowanych LDD w obrębie grupy limitowej. Przy wyznaczaniu udziału skumulowanego, udział w sprzedaży produktów o identycznej cenie hurtowej za LDD traktowany jest łącznie.
W przypadku braku danych o obrocie ilościowym zrealizowanym w miesiącu poprzedzającym o 3 miesiące ogłoszenie obwieszczenia wykorzystywane są dane najbardziej aktualne zgodnie z
art. 15 ust. 8:
"Jeżeli informacje o obrocie ilościowym, o którym mowa w ust. 4 i 5, nie są dostępne, wykorzystuje się informacje najbardziej aktualne."
Aby prawidłowo zinterpretować dane, produkty tworzące wspólną grupę limitową powinny być
posortowane od najniższej do najwyższej ceny hurtowej za LDD. Przy takim układzie możliwa jest ocena czy podstawa limitu wyznaczona została w oparciu o regułę 15%.
Od powyższej reguły istnieje odstępstwo związane z sytuacją wprowadzenia do refundacji
pierwszego odpowiednika, które mówi że staje się on automatycznie podstawą limitu.
Dostęp do widoku mają Użytkownicy posiadający rozszerzenie konta EASY DATA
DDD
W tym pakiecie do tabeli dodawane są
2 parametry:
- DDD - definiowana dawka dobowa leku (z ang. define daily dose). To miara statystyczna ustalana przez Światową Organizację Zdrowia.
W świetle ustawy refundacyjnej parametr DDD stanowi element różnych algorytmów obliczeń, w tym wysokości limitu finansowania. Biorąc pod uwagę, że w praktyce nie wszystkie produkty lecznicze objęte refundacją mają ustaloną wartość DDD, konieczne staje się wyznaczenie miary zastępczej. Ustala ją arbitralnie minister zdrowia. Ustawa dopuszcza także przyjęcie innej niż DDD miary, gdy jest ono niższe od najczęściej stosowanej dobowej dawki leku (PDD).
- LDD - limitowa dawka dobowa. To parametr mówiący o tym jakimi miarami w praktyce posłużono się do wyliczenia wysokości limitu finansowania. Obliczono go w zgodzie z ustawowymi algorytmami ustalania cen i limitu, dla wszystkich produktów leczniczych objętych refundacją apteczną. Gdy LDD = DDD oznacza to, że do obliczeń przyjęto miarę ustaloną przez WHO. Pozostałe przypadki wskazują na użycie miary zastępczej.
Parametr LDD, jako że wskazuje miarę zastosowaną w praktyce przy ustalaniu relacji pomiędzy produktami leczniczymi w obrębie grupy limitowej, użyty został także do przeliczeń cenowych oraz sprzedażowych.
Dostęp do widoku mają Użytkownicy posiadający rozszerzenie konta EASY DATA
Rejestracja
Pakiet danych rejestracyjnych obejmuje następujące informacje:
- data pierwszej rejestracji (DPR) wskazuje kiedy lek został po raz pierwszy dopuszczony do obrotu;
- typ procedury rejestracyjnej (REJ) - wśród wartości parametru zakodowane są procedury:
- Procedura centralna (CEN),
- Procedura narodowa (NAR),
- Procedura wzajemnego uznania (MRP),
- Procedura zdecentralizowana (DCP),
- Import równoległy (IR).
- numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.
MEDI.base oferuje szybki dostęp do źródłowych dokumentów rejestracyjnych. Wystarczy otworzyć
kartę produktu i kliknąć w odnośnik umieszczony obok nazwy leku. Zostaniemy przekierowani do dokumentów zgromadzonych w Rejestrze Produktów Leczniczych (RPL), a w przypadku leków zarejestrowanych w procedurze centralnej - do Europejskiej Agencji Leków (EMA).
Dostęp do widoku mają Użytkownicy posiadający rozszerzenie konta EASY DATA
Historia
W tym pakiecie do tabeli dodawane są
historyczne wartości cen i limitu dla dowolnie wybranego zbioru refundowanych opakowań.
Każdy parametr cenowy może zostać wyświetlony jako wartość wyrażona w PLN:
- za opakowanie,
- w przeliczeniu na LDD albo jednostkę leku (w przypadku opakowań z refundacji szpitalnej).
Wartość parametrów cenowych prezentowana jest w miesiącach, w których nastąpiła aktualizacja wykazu leków refundowanych. Symbole strzałek umieszczone w prawym górnym rogu nad tabelą umożliwiają wyróżnienie spadków (kolor pomarańczowy) oraz wzrostów (kolor zielony).
Horyzont wyświetlanych danych regulowany jest za pomocą suwaka mającego zasięg od stycznia 2012 roku.
Dostęp do widoku mają Użytkownicy posiadający rozszerzenie konta EASY DATA
RSS
Widok ten obejmuje parametry, które pozwalają domniemywać o zastosowaniu RSS i jego wpływie na cenę produktu leczniczego ogłoszoną w wykazie:
- refundacja efektywna - parametr wskazuje rzeczywistą kwotę refundacji danego produktu leczniczego. W przypadku leków dostępnych w programach lekowych i chemioterapii wartość ta jest równoznaczna z realną ceną produktu leczniczego w obrocie.
Refundacja efektywna obliczana jest w oparciu o dane sprzedażowe publikowane przez NFZ i prezentowana jest:
- w przeliczeniu za opakowanie,
- w przeliczeniu za LDD lub jednostkę leku;
- refundacja wykazowa - parametr wskazuje kwotę refundacji produktu leczniczego wynikającą z ustalonej w wykazie ceny i limitu, a w trybie refundacji aptecznej - także kategorii odpłatności pacjenta. W przypadku refundacji leku w dwóch różnych poziomach odpłatności podano obydwa wyniki.
Refundacja wykazowa obliczna jest w oparciu o dane dostępne w wykazie i prezentowana jest:
- w przeliczeniu za opakowanie,
- w przeliczeniu za LDD lub jednostkę leku;
- współczynnik miary RSS - wynik będący porównaniem:
- efektywnej wartości refundacji z refundacją wykazową (WMR 1);
- efektywnej wartości refundacji z ceną hurtową (a w przypadku refundacji aptecznej efektywna wartość refundacji + dopłata pacjenta vs cena detaliczna) (WMR 2).
Widok z parametrami WDR wyposażono także w przycisk umożliwiający ukrycie obliczonych współczynników w przypadku gdy limit finansowania jest niższy od ceny, co ma znaczenie dla prawidłowej interpretacji wyników.
Dostęp do widoku 'RSS' mają Użytkownicy posiadający rozszerzenie konta EASY DATA